Jak zpomalit epidemii covidu?

03.11.2021

Možná vás překvapím svým názorem, ale vzhledem k tomu, že se stává (byť v menším množství), že onemocní i očkovaný a ten může nemoc i nadále přenášet, musí se najít rychlý systém, jak z toho ven.

Myslím si, že by se měl změnit přístup hygieny k testování a trasování očkovaných a to následovně:

  • Do doby, dokud nebude proočkováno druhou dávkou alespoň 80 % obyvatelstva, by se měli trasovat a následně testovat i očkovaní. Tzn.po zjištění styku s nakaženou osobou by automaticky šel do placené karantény a následně na PCR test i ten, kdo je očkovaný a sdílí s nakaženým bydliště či pracoviště, tedy u něj dochází k delší době styku s nakaženou osobou. V případě, že by měl následně negativní PCR test, karanténa by se ukončila.
  • Po dosažení proočkovanosti a snížení reprodukčního čísla R, by se již nemusely používat ochranné pomůcky, neboť tím postupně ztrácíme přirozenou imunitu i vůči běžným chorobám, nyní např. respiračním.
  • Očkování chrání především očkovaného proti těžkému průběhu nemoci a pomáhá dosažení kolektivní imunity. Nic lepšího zatím k potlačení průběhu nemoci vynalezeno nebylo.
  • Neočkovaný musí počítat s tím, že nechrání především sám sebe proti těžkému průběhu nemoci. A v případě, že ji dostane, může nakazit další. Virus si stále častěji bude hledat organismus - hostitele, který není na jeho působení připraven. Již jsem potkala mnoho odpíračů očkování, kteří následně skončili s těžkým průběhem v nemocnici - v tom lepším případě, a rehabilitují ještě několik měsíců po něm.

Pouze oslabením viru, který nebude mít šanci se rozmnožovat a mutovat, docílíme jeho postupného vymizení. Je však nutné udržovat si svou imunitu na dobré úrovni a to zdravým životním stylem, stravou a pohybem.

Ing. Michaela Matoušková, MPA , Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, Pardubický kraj