Michaela Matoušková: Centra komplexních služeb mají veliký přínos

22.07.2024

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková navštívila Dětské centrum Veská na Pardubicku. S náměstkyní hejtmana pro zdravotnictví Michaelou Matouškovou a dalšími odborníky se bavila o tom, jak si Pardubický kraj vede v péči o ohrožené děti a o tom, co by bylo potřeba v systému lépe nastavit.

Všichni jsme se shodli, že veliký přínos vidíme ve vzniku tzv. center komplexních služeb, které v sobě spojí jak zdravotní, tak i sociální služby. Zdravotní služby v našem zařízení totiž zdravotní pojišťovny neproplácejí. Nyní jsme změnili zřizovací listinu v tom smyslu, že zde mohou být klienti až do 18 let, ale zdravotní stránku dotuje kraj ze svého rozpočtu. Novely zákonů o zdravotních, resp. sociálních službách, se budou snažit alespoň částečně vyřešit to, aby bylo umožněno poskytování zdravotních služeb v zařízeních sociálních služeb. Paní zmocněnkyně nám tak přislíbila, že bude usilovat, aby se novely stihly schválit do konce volebního období.

Co nejdříve je však třeba řešit další problémy, jako je třeba nemožnost osobních asistentů vykonávat běžné zdravotní úkony nebo absenci zdravotních asistentů ve školách, aby děti se zdravotním postižením nebyly vylučovány ze vzdělávání, na které mají nárok stejně jako všechny ostatní děti. V současné době to je totiž problém v několika mateřských i základních školách.

V neposlední řadě by měl být kladen důraz na včasnou detekci ohrožených rodin, pomoci by mohla třeba sdílená pěstounská péče nebo terénní chůvy, které by pomáhaly s běžnými úkony přetíženým rodičům přímo u nich doma. Klára Šimáčková Laurenčíková pracuje také na tom, aby zaměstnanci všech ústavních zařízení byli podporováni v někdy velmi náročné péči o děti a bylo jim umožněno například školení, jak pracovat s traumatizovanými dětmi tak, aby v náhradní péči děti našly opravdu bezpečné a respektující prostředí a mohly se ze svých špatných zkušeností zotavit.

Autor: Jana Rosenbergerová