O pacienty z Chrudimska se starají ve třech nemocnicích
Od začátku července je uzavřená lůžková část interního oddělení Chrudimské nemocnice. Pacienti, kteří potřebují ošetření v době pohotovosti nebo jejich zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci, najdou péči především v Pardubické nemocnici. Pokud však mají nejen vozy záchranné služby blíž jinou nemocnici, míří i do Ústí nad Orlicí nebo Litomyšle.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický na jednání Zastupitelstva všechny ujistil, že téma uzavření nemocnice či převzetí od Pardubického kraje nikdy nebylo, není a nebude na stole, a garantoval nejen vedení města Chrudim, ale i všem pacientům další fungování a rozvoj nemocnice.
To potvrzují i slova náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové: "Úvahy o převzetí, prodeji nemocnice nebo o přeměně na LDN jsou zcela mimo realitu. Chrudimská nemocnice je neodmyslitelnou součástí akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje a jako taková bude i do budoucna nemocnicí akutní lůžkové péče." Počítá se nejen s jejím rozvojem, ale i novým přístrojovým vybavením a dalšími investicemi do budov, Pardubický kraj nedávno avizoval také vybudování nového parkoviště v areálu nemocnice.
Nikdo nemá ruce v klíně
Situace řešíme. V polovině července nastoupí nový ředitel pro západní část krajských nemocnic. Jan Marounek se tak mimo jiné připojí k týmu, který se záležitostí zabývá už od loňského roku. "Nemocnice oslovila více než stovku internistů, také jsme se obrátili o pomoc na další kraje, armádu, která má v Chrudimi základnu, a na Českou internistickou společnost. Ta nám například odepsala, že internistů je v České republice málo a minimálně tři kraje jsou na tom ještě hůře než ten Pardubický. Obecná interna je velmi komplexní a široký obor, což na druhou stranu představuje v době, která se primárně ubírá cestou různých specializací, problém a mladí lékaři se do ní příliš nehrnou," sdělila náměstkyně Matoušková. Ta o situaci nedávno podrobně mluvila se starosty obcí na Chrudimsku i se zastupiteli města Chrudim. "Na jednání se starostou Chrudimi jsme hovořili také o pomoci města formou bytů, míst ve školce a podobně. Chrudim v současné době však volné byty nemá, má pouze byty k rekonstrukci, ale pan starosta přislíbil, že se tím budou zabývat," informovala Matoušková.
Zajištění konziliární služby a ambulance
Bez internisty je provoz nemocnice nemožný. "V období dovolených o letních prázdninách tak bylo třeba především zajistit konziliární služby pro další oddělení Chrudimské nemocnice a interních ambulancí, což se povedlo. Pokračují i jednání s lékaři, ať už jde o nové kmenové zaměstnance nebo alespoň dočasnou výpomoc. S prosbou o ni jsme se obrátili jak na specialisty v rámci okresu či kraje, tak v kraji sousedním. Z oslovených více než dvaceti ambulantních internistů na Chrudimsku se do ní zatím zapojila jedna lékařka. Jednání nicméně ještě pokračují," říká Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje, a dodává, že vedle uvedeného nemocnice i teď pokračuje v náborové činnosti, přes prázdniny zejména na sociálních sítích a v tisku. V komunikaci s odbornou společností se pak nemocnice nabídla jako možný partner ochotný spolupracovat na vzdělávání mladých internistů. "Stále přitom platí, že zájemcům o práci na interně v Chrudimi nabízíme náborové příspěvky v řádech stovek tisíc korun podle dosaženého stupně vzdělání," doplňuje Tomáš Gottvald.
Nemocnice se snaží dělat všechno pro to, aby se situaci podařilo co
nejdříve přiblížit navrácení do čtyřiadvacetihodinovému provozu a opět
otevřít i lůžkovou část oddělení. V tuto chvíli je péče o pacienty
z Chrudimska zajištěna v primárně v Pardubicích, jsou-li však blíže jiná
zařízení Nemocnice Pardubického kraje, využívají pacienti i nemocnic
v Litomyšli nebo Ústí nad Orlicí. Část péče pak přebrala také chrudimská
chirurgie.
Zdroj: Pardubický kraj