Strategie očkování Pardubického kraje může být naplňována. Podmínkou je dostatek vakcín

15.01.2021

S naší náměstkyní pro zdravotnictví Michaelou Matouškovou o strategii očkování v Pardubickém kraji

V Pardubickém kraji dostalo vakcínu proti onemocnění Covidem 19 do dnešního dne asi 3000 lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu z nemocnic i ze specializovaných ambulancí, všeobecných lékařů a stomatologů. Denně lékaři zvládnou naočkovat v Nemocnicích Pardubického kraje až 600 lidí. Na příští týden je k očkování nahlášeno až 3 500 osob, většinou klientů domovů pro seniory, avšak na pondělí nám v tuto chvíli zbývají poslední stovky vakcín. Proto Pardubický kraj požádal už včera ministerstvo zdravotnictví o mimořádnou dodávku necelých 1000 dávek, která by měla vystačit pro očkování do čtvrtka 21. ledna, kdy by měla dorazit pravidelná dodávka vakcín.

Jak bude očkování pokračovat?

Při dodržení státní strategie očkování počítáme s fází IA a IB. Ve fázi IA dle této strategie budou očkováni profesní zdravotničtí pracovníci a klienti domovů pro seniory a také občané nad 80 let věku z řad veřejnosti. V těchto dnech kraj jedná se starosty měst o zřízení velkokapacitních očkovacích center. První očkovací centra II. typu v Pardubickém kraji by měla být v případě dostatku vakcíny spuštěna od 1. února v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. Jejich provoz bude 8 hodin denně 5 dnů v týdnu. Na začátku příštího týdne Pardubický kraj zkušebně zahájí provoz velkokapacitního vakcinačního centra v Sále Jana Kašpara v Pardubicích. Jeho provozní doba bude zpočátku 8 hodin denně 5 dnů v týdnu a v následném ostrém provozu od začátku února pak 12 hodin denně 7 dnů v týdnu.

Očkovací místa v obcích s rozšířenou působností

"Se starosty obcí s rozšířenou působností jednáme o možnosti zřízení očkovacích míst či návštěvě mobilního týmu, který však bude velmi omezen. Na časté dotazy našich občanů, starostů a starostek, sdělujeme, že mobilní očkovací týmy dle vládní strategie nebudou moci jezdit do jednotlivých domácností. V této věci předpokládáme jednání se starosty, kteří znají své občany i jejich potřeby. Budeme dále jednat o možnostech, jak co nejrychleji proočkovat jejich občany," uvedla náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková a dodala: "Důležité je zdůraznit, že jsme limitováni počtem vakcín, které do našeho kraje přijdou, a tedy v závislosti na nich budeme v budoucích dnech zvažovat možnost zřízení dalších očkovacích míst či mobilních týmů. Je tedy dost možné, že vzhledem k nedostatku vakcín budeme i v tomto omezeni."

S prosbou o spolupráci ve vakcinačních centrech oslovil Pardubický kraj všeobecné praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost, ambulantní specialisty a stomatology, i jejich zdravotní sestry, aby v očkovacích centrech vypomáhali. "Do pomoci očkovat v očkovacích místech se nám přihlásilo během několika dnů 262 lékařů a 161 nelékařských zdravotnických pracovníků. Těší mě, že jejich reakce jsou velmi vstřícné a děkuji jim za to. Samozřejmě uvítáme i možnost očkovat přímo v ordinacích praktických lékařů, ale s tím státní očkovací strategie počítá až u dalšího typu vakcíny, a to vzhledem ke skladovacím podmínkám."

Infolinka Pardubického kraje už od pondělí

Dnes, 15. ledna, byl spuštěn centrální rezervační systém pro očkování. Už od rána se ukazují potíže s jeho přetížením. "Formulář dotazníku, který občané vyplňují právě přes centrální systém, je podle našeho názoru zvláště pro starší občany složitý a usoudili jsme, že bude nutností našim seniorům v této věci pomoci. Proto Pardubický kraj zprovozní od pondělí 18. ledna od 8 hodin krajskou infolinku 466 026 466," vysvětlila Michaela Matoušková. Tato krajská infolinka pomůže občanům s registrací k očkování a bude v provozu PO + ST 8 - 17 a v ÚT, ČT, PÁ 8 - 14. Týká se opravdu jen pomoci s registrací k očkování. Pro zodpovězení dalších dotazů v souvislosti s očkováním bude nutné kontaktovat státní linku 1221.